• הירוקה

שעת המסיק

ראשית הסתיו היא גם זמן המסיק, אבל מתי בדיוק מתחילים אותו? תלוי את מי שואלים


הזית, חבר כבוד בשבעת המינים, הוא אחד הסמלים היפים ביותר של הארץ, בה גדלים עצים שגילם המוערך מגיע עד אלף שנים. הסטוריונים סבורים, כי אנחנו בעצם מהווים את מקור שמן הזית האיטלקי עטור התהילה. זני זיתים וגפנים ישראליים עתיקים שנלקחו מכאן במלחמות עבר, למן הכיבוש הרומי ועד מסעי הצלב, אוקלמו באירופה וקיבלו תעודת זהות מקומית.

כמו יין משובח, גם יבול שמן הזית משתנה משנה לשנה

אוקטובר הסתווי מביא איתו מדי שנה את מסיק הזיתים, אבל מתי בדיוק הוא מתחיל? התשובה מורכבת. שאלת עיתוי המסיק העסיקה את החקלאים אלפי שנים, מאז מסיק הזיתים הראשון. מסיק מוקדם יניב שמן בוסר, עם מרירות עודפת, כמות נמוכה של שמן ובאיכות ירודה, שאינו מאוזן מבחינת טעם וריח, ובחומציות נמוכה. מסיק בעיתו יניב שמן עדין יותר, מאוזן ובכמות הגונה.


כדי להפיק את המרב מהזיתים על החקלאי להעריך מראש מהו המועד הנכון – וזו תורה מסובכת שנשענת על נתונים שונים, אך גם על ניסיון ותחושת בטן. במקומות שונים נקבע מועד המסיק על-סמך מסורת או אינטואיציה: כמה ימים אחרי היורה, מועד קבוע שדבקים בו, או סימני הבשלה חיצוניים של הזית. אבל האמת היא שמועד ההבשלה של הזית משתנה משנה לשנה והוא תלוי בגורמים רבים כמו סוג הזית, תנאי הגידול (טרואר), דישון, גיזום, ואפילו המרווח שבין שורות העצים. כמו בתעשיית היין, טעמו ואכויותיו של שמן הזית משתנים משנה לשנה, והתוצאה הסופית תמיד תהיה בגדר תעלומה.


לקנייה >>>