צל עץ תמר

כל חלקי עץ הדקל משמשים אותנו, מפרי ועד צמרת. ערך התמר גדול מסכום חלקיו, ואפילו מי שבוחר בתזונה דלת סוכר יכול ליהנות ממנו

התמר הוא ממתק-מתנה מהטבע, שלמרות מתיקותו גם המקפידים על תזונה דלת סוכר יכולים ליהנות ממנו במידה. למהדרין מומלץ לטמון בתוך התמר, במקום הגלעין, אגוז או שקד. השומניות של האגוז ממתנת את תהליך עיבוד הסוכר ומורידה את הערך הגליקמי של הפרי.


התמר גדול מסכום חלקיו: הפירות משמשים למאכל וגם להכנת יין ודבש תמרים; העלים מושלמים כסכך בסוכות (וכלולבים); סנסיני התמר (עליהם תלויים הפירות) הופכים למטאטאים ולסלסלות קלועות; הגזע מגויס לבניין ונוודים השתמשו בו כשוקת לצאן. הסירופ המופק מהפרי הוא הסילאן שמהווה תחליף מצוין לדבש עבור הטבעונים שבינינו.


תמר - ממתק מהטבע

קטיף הפרי נקרא "גדיד" ומטע התמרים הגדול בארץ נמצא בקיבוץ טירת צבי. גם בערבה מטעי תמרים גדולים ורוב שטחי תמר מג׳הול לייצוא גדלים בבקעת הירדן.


התמר לא נזכר במפורש בין שבעת המינים, עם זאת, פרשנים חושבים שה"דבש", השביעי בשבעת המינים הוא דבש תמרים. הלולב תופס כמובן מקום של כבוד בין ארבעת המינים בסוכה.

רוב זני התמרים הוברחו לארץ מעיראק בידי בן ציון ישראלי מקבוצת כנרת ויאני אבידב מנהלל.


בין הזנים שמגדלים בארץ: הברהי הצהוב, החיאני הלח האדום, דקל נור, חלאווי, חדראווי, זהידי, דרי, אמרי וכמובן נסיך הכתר המג'הול, שכלול במוצרי האיכות האורגניים של "נאות סמדר" שאתם יכולים להזמין הביתה עם הסל השבועי.


חג שמח!


לקניה >>

למתכון >>