• הירוקה

כיפוף הבננות

מסע חובק עולם הביא גם אלינו את פצצת האנרגיה המזינה הזאת


הבננה, פצצת אנרגיה צהובה, הזינה גם את אבות אבותינו הפרה-היסטוריים וזכתה לעשות מסע חובק עולם שהביא אותה לכל פינה נידחת בגלובוס. מקורה כנראה בדרום מזרח אסיה, משם נדדה לאזורים הטרופיים והסוב-טרופיים וגם אלינו. במגידו נמצאו עדויות ארכיאולוגיות לסחר בבננות הרחק אי אז, מהמאה ה-16 לפנה"ס. במסעה גם טיילה הבננה עם הערבים למערב אפריקה והספרדים הם אלו שהעבירו אותה לאמריקה.


על אף שניתן למצוא בננות אכילות מסוגים שונים בארצות שונות, מקורן בקבוצת זנים מצומצמת יחסית לכמות הזנים הקיימים והם ברובם כאלה שאיפשרו למגדלים להתגבר על מחלות כי הבננה מטבעה רגישה למפגעים. בישראל למשל, הצליחו לפתח יבולי בננות שאמנם קטנות יחסית מהמקובל בשוק העולמי אבל הן לא נופלות באיכותן מהגידולים בארצות הטרופיות ובעיקר, הן עמידות למחלות. בזכות זה הפכה ישראל ליצואנית מובילה בענף.

הבננה עשירה באשלגן ונחשבת לבריאה למי שסובל מלחץ דם גבוה. בנוסף יש בה מגנזיום, ברזל, חומצה פולית וויטמינים רבים, ביניהם A, C ומגוון ויטמינים ממשפחת B. בנוסף יש בן סוכרים טבעיים והן נטולות אלרגניים ולכן נותנים אותן כמזון ראשוני לתינוקות. נהוג להבחיל בננות, פרי הדר ועוד. הבחלה היא תהליך שמביא להבשלה מהירה של פירות באמצעות חומרים כימיים. משום שבהבחלה כימית ומשתמשים בחומרים שונים שחלקם רעילים, הבננות האורגניות שאנחנו מספקים אין מובחלות, אלא מבשילות באופן טבעי. לכן הן יכולות להגיע אליכן ירוקות ולדרוש קצת סבלנות לפני שנהנים מהן.

הבננות נהדרות כמרגיעות רעב, מומלץ לאכול אותן חיות לפני או אחרי אימון, או בבוקר כתוספת לדייסת קוואקר. אפשר גם לעשות מהן קינוח נפלא בקלי קלות.


לחנות שלנו >>> למתכון >>>