• הירוקה

משורשים ועד צמרת

גם עולם הירקות מתחלק לשניים: אלה שגדלים מעל האדמה – העיליים, ואלה שמתחת – השורשיים


מתחת לאדמה: בחושך ובהיחבא אוגרים הפקעות והשורשים מחסן אדיר של ערכים תזונתיים, והם נחשבים לבית מרקחת של הטבע.

השורשים – משמשים לספיגת מים, ויטמינים ומינרלים. הם דלים בפחמימות, ערכם הקלורי נמוך, וטעמם מרוכז ואדמתי במרקם דחוס ועשיר. הגזר, הפופולרי בשורשים, הוא גם אחד הירקות הבריאים ביותר. כמו כל משפחת הכתומים, הוא מכיל נוגדי חמצון ממשפחת בטא קרוטן ומשמש מקור חשוב לוויטמין A.

הפקעות - איבר אגירה תת קרקעי של הצמח. הפקעות מכילות חומרים כמו עמילן שהוא סוג של פחמימה מורכבת. העמילן מתפרק לסוכר, לכן לירקות אלו יש ערך קלורי גבוה יחסית, והם נחשבים לפחמימות. הבטטה, מלכת הפקעות, היא מהירקות העשירים ביותר ברכיבים תזונתיים. פחמימה מורכבת ועשירה בסיבים תזונתיים, שמכילה כ-20 ויטמינים ומינרלים. מעל לאדמה: כל הירקות שגדלים מעל לאדמה הם דלים בקלוריות ועשירים בבריאות. ובמיוחד כל העלים הירוקים כמו חסה, קייל ועשבי התיבול. הירקות העליים הם קבוצת המזון היחידה שמסייעת לנו לעכל מזונות אחרים באמצעות עידוד הפרשה של אנזימי עיכול.

מפתיע לגלות שאם נשלב את הירקות העליים בתזונה באופן קבוע ובמגוון רחב, נקבל את כל חומצות האמינו החיוניות לנו – זאת אומרת חלבונים איכותיים.

בנוסף, הירקות העליים הם מקור מעולה לסיבים תזונתיים, שמשפרים את תנועתיות המעיים וכמו ספוג פלאי סופגים את הרעלים ומוציאים אותם מהגוף.

כל היתרונות הללו מתקיימים על מלא כשלא מרססים בחומרי הדברה מעל ומתחת לאדמה – ומניחים לירקות לצמוח ללא רעלים שפוגמים בערכם התזונתי.


לסיום, שייק בריא ורענן שיעשה לכם את הבוקר:

מרסקים בבלנדר צרור עלי נענע, 2 תפוחי עץ, 1 לימון חצוי, כוס קרח לברד או כוס מים קרים.


לקנייה >>>