הכל דבש

איזה דבש כדאי לנו לקנות כדי ליהנות מיתרונותיו הבריאותיים ולמה טובלים תפוח בדבש בראש השנה?

הזהב הטהור של הטבע, אותו מוצר פלאי שהדבורים הפקחיות מייצרות קודם כל כדי להזין את עצמן, ידוע לאדם ככל הנראה עוד מהתקופה הפרהיסטורית. יש עדויות לכך בציורי מערות במקומות שונים בעולם.


ארץ זבת חלב ודבש

מאז ומעולם האדם ידע לעשות בו שימוש מיטיב, כתרופה, כחומר חניטה ואף כמטבע עובר לסוחר. וכל זה עוד לפני שדיברנו על פשוט לאכול אותו וליהנות מטעמו המופלא, מה שהעניק לו את התואר מאכל האלים.

כמו הרבה דברים אחרים שהשתבשו בעולמנו המתועש בידי בני האדם, גם כאן ידועות התערבויות כמו האכלת הדבורים בסוכר, מהילה במים, או שימוש בחומרים כימיים כדי למנוע מטפילים להרוס את הכוורת. כל אלה אמנם מגבירים פריון אבל פוגעים באיכות הדבש, ויותר מזה – פוגעים ביכולת ההאבקה של הדבורים, וכך, אם להמשיך במטפורות מעולם הצומח, גודעים את הענף עליו יושב המפעל הדבוראי.

הסמן המובהק ביותר לזיהוי דבש איכותי הוא ההתגבשות שלו עם הזמן. דבש שנשאר נוזלי ככל הנראה נמהל או חומם ולא יתגבש יותר. דבש כזה איבד את תכונותיו הבריאותיות יוצאות הדופן ונשארת ממנו רק המתיקות. משום כך מומלץ גם בבית לא לבשל או לחמם דבש אם לא רוצים להישאר רק עם הפרוקטוז שאינו שונה מכל סוכר אחר.


קשה מאוד לדעת באילו תנאים מיוצר דבש מיובא או תעשייתי ולכן כדאי תמיד להעדיף דבוראים ותיקים ועצמאיים. מכוורת פורת עין יהב, ממנה מגיע הדבש שאנו משווקים, היא מכוורת משפחתית שכוורותיה פרוסות על מרחבי השטח העצום שבין הערבה הדרומית ועד בית שמש. הדבורים משמשות את כל חקלאי האזור להאבקת הרבה מאוד גידולים חקלאיים והדבש שלהן מופק מזני פרחים שונים. המיוחד שבהם הוא דבש פרחי האשל הגדלים בערבה. מזמינים אתכם לטעום ממנו.


ורגע לפני שנכנסת השנה החדשה, השאלה המתבקשת היא מה פירוש מנהג טבילת תפוח בדבש?

במסורת ישראל יש לא מעט פרשנויות למנהג. אחת מהן גורסת כי כמו על השולחן, גם בחיים יש כל מיני סוגי מתיקות. מתיקות התפוח היא מתיקות שאין בה הפתעה, כי פירות מתוקים רבים גדלים על עצים והיא שווה לרגעי השמחה הטבעיים היומיומיים שלנו. יחד עם זאת מתיקות הדבש מקורה בחיה קטנה ועוקצנית ועל כן מוערכת יותר, בדיוק כמו שמחות המגיעות בעקבות קושי, התגברות על מחלה או כישלון.

פירוש נוסף שהתחברנו אליו מבוסס על תורת הקבלה. לפיה, פעולת ההמתקה של הדבש היא למעשה "תיקון" האגו. אותו אגו שגורם לנו להסתכל רק על עצמנו ותועלתנו ואותו אגו שאחראי לרוב הסבל הפנימי שלנו. לפי מסורת זו, התפוח הוא האגו וטבילתו בדבש מסמלת את תהליך התיקון שנוכל להעביר אותו, מהיפרדות לחיבור ומשנאה לאהבה.


שתי הפרשנויות רלוונטיות במיוחד לימים גועשים וטרופים אלו ו"הירוקה" מאחלת לכם שתרבו מתיקות ואהבה.

חג שמח!


לקניה >>