הזיהום שאחרי

הפסולת שמורכבת ממסיכות נייר, כפפות ומגבונים חד-פעמיים מתערבבת עם הזוהמה הנושנה שמטיילים משאירים אחריהם


ברבורים צחורים משייטים במים הצלולים של תעלות ונציה, היו ממראות הקורונה שלא נשכח במהרה. המראה הנדיר, בעיר שכמעט הושחתה מעודף תיירים, מסמל את השינוי האקולוגי שעבר העולם. המגפה הכריחה אותנו לצרוך, לטוס ולזהם פחות וההשפעות היו מידיות וניכרות לעין. שמי סין נראו לפתע תכולים בצילומי לוויין, דגים נדירים ובעלי חיים נוספים חזרו למקומות שבהם לא נראו עשרות שנים. נראה היה שהעולם הולך ומזדכך.

גם בארץ, תקופות הסגר, השבתת המשק והמעבר לעבודה מהבית הביאו לירידה של כ-50 אחוז במספר כלי הרכב בכבישים, והירידה בזיהום בהתאם.

בכל מקום מתמודדים כעת עם מיליארדי מסיכות

אצלנו מתערבב הזיהום החדש עם הזיהום הנושן והמוכר. בימים אלה מתמודדות הרשויות עם הררי הזבל שמותירים אחריהם המטיילים (כולל אלה שיצאו להתאוורר בסביבה נקייה יותר אחרי הסגר). לאחרונה הושק מיזם ארצי שנועד לנקות את הסביבה. בנוסף, מורי הדרך, המובטלים מעבודה בימים אלה, יגויסו להסברה ולהדרכה בתחום.


האם ביום שאחרי נחזור לטוס, לבזבז ולזהם את כדור הארץ כמו קודם? ברמה האישית, אם נצליח לצרוך פחות, לבשל יותר בבית ולהעדיף עסקים מקומיים קטנים וידידותיים לסביבה, על פני רשתות ותאגידים, כולנו נרוויח, ואיתנו העולם.

ואולי נהיה גם תיירים אחראים ומודעים יותר לסביבה – נעדיף לטוס לטיול ארוך במקום לנסוע לכמה חופשות קצרות של סופשבוע, נבחר בטיסות ארוכות על פני חניות ביניים, ננסה ליהנות יותר מתיירות מקומית, נעדיף תחבורה ציבורית על פני רכב שכור ולא נשכח שזה תלוי בכל אחד ואחד מאיתנו.


לקנייה >>>