הורה כרוב והורה לפת

כרוב, ברוקולי, כרובית, לפת – לא נחשבים ירקות סקסיים, אבל עם בוא החורף הם חוזרים וכובשים את מקומם במטבח


משפחת המצליבים היא משפחת הצמחים השכיחה ביותר באזור הים התיכון ומכילה כ-350 סוגים וכ-3,000 מינים, לא כולם למאכל כמובן ומרביתם לא מוכרים לנו. ארבעת עלי הכותרת המסודרים בצורת צלב העניקו להם את שמם. עוד חברים במשפחה, בין השאר, כרוב ניצנים, חרדל וגרגר הנחלים.

המצליבים הגיעו לכאן מהמזרח הרחוק והם נפוצים בסין וביפן. גם שורש הווסאבי שייך למשפחה ועוד שורשים רבים שמעולם לא שמענו את שמם.


הצליבים - עם בוא החורף הם חוזרים

שפע ויטמינים ומינרלים מובטחים למי שיצרוך בקביעות את הירקות הללו - טריים, מאודים, מבושלים, או כנבטים. המצליבים מכילים כמות גדולה של אנטי אוקסידנטים, ויטמין סי וסיבים תזונתיים מסיסים שמסייעים לתפקוד תקין של מערכת העיכול ומערכות נוספות בגוף. גם הקשר בין צריכת מצליבים ומניעת סרטן נחקר רבות, ונמצא שיש קשר ישיר. כל הכרוביים למיניהם ובהם כרוב לבן, כרוב אדום וכרוב סיני, וגם הברוקולי, נחשבים כתורמים למניעת מחלות.

כרוב חתוך לרצועות מותסס בעזרת מלח בלבד, הוא אחד מן המזונות הבריאים ביותר ובעל השפעה מיטיבה על אוכלוסיית החיידקים הטובים במערכת העיכול. כרוב כבוש (מותסס) הוא גם מרכיב הכרחי במאכלים כמו שוקרוט ומהווה תוספת מתבקשת לנקניקיות ונתחי בשר קרים או חמים.


לקנייה >>>