דורכים ברגל גסה

מהי בדיוק "טביעת רגל אקולוגית" ומה זה אומר על המשאבים המתכלים של כדור הארץ


המושג "טביעת רגל אקולוגית" הפך לשגור בפי אוהבי כדור הארץ. הבנתי אותו במלואו רק בפסטיבל דוקאביב 2019, כשעוד יכולנו ללכת לקולנוע ולחוות יחד אירוע תרבותי, וצפיתי בסרט "אדמה" של הבמאי האוסטרי ניקולאס גיירהאלטר.

הסרט מישיר מבט אל האופן שבו בני אדם משנים את כדור הארץ: מחפרי-ענק מכרסמים מנהרות בבטן האדמה, מקלטי בטון נבנים מתחת לפני השטח לאחסון פסולת גרעינית, וגדודי דחפורים מזיזים הרים, הלכה למעשה. זה לא היה קל לצפות בסרט. בכל המקומות שצולמו, הטבע נפגם אנושות או הושמד כליל, ובמקומו צצו קניונים, ערים או נפרשה רשת חדשה של כבישים עם מחלפי ענק.

מאז קשה לי לראות מנהרה בלב הר או כביש שחוצה גבעה לשניים מבלי להיזכר באלימות נגד הטבע שכרוכה בפעולות הכאילו נורמטיביות הללו.

כדור הארץ כחשבון בנק - הכנסות מול הוצאות

מהי בדיוק טביעת רגל אקולוגית? השיטה וביטויה פותחה בקנדה באמצע שנות ה-90. הרעיון שהנחה את החוקרים היה לדמות את כדור הארץ לחשבון בנק - הכנסות מול הוצאות.

יש משאבים שמתכלים, ויש כאלה שהטבע מסוגל לחדש. זמינּות המשאבים וקצב התחדשותם אינם אחידים במקומות שונים בכדור הארץ. איך אפשר לדעת מה הקצב המתאים לצריכת משאב, ואיך מגיעים למצב של צריכת יתר?

החוקרים הקנדים מיפו את כדור הארץ לפי תחומים, כל תחום וטביעת הרגל שלו: שטחי היבול, היערות, הדגה, בניית תשתיות. מסתבר שקצב הצריכה


האנושית בכל אחד מהתחומים הללו עולה בהרבה על יכולת השיקום של כדור הארץ, וכמו בחשבון בנק – התוצאה היא גירעון. וכשמדובר בכדור הארץ הגירעון הוא לרוב כרוני ובלי יכולת שיקום.

השאלה העיקרית של החוקרים הייתה, כמה כדורי ארץ דרושים כדי לקיים את האוכלוסייה האנושית ברמת חייה הנוכחית. התשובה: כנראה לא מעט כדורים. אבל לנו יש רק כדור אחד.


לקנייה >>>